Skip to content
Search filters
Stefano Toscano

Stefano Toscano

Director
Valon Kumnova

Valon Kumnova

Chief, Mine Action Programmes
Head of People and Culture

Virginia Fuentes

Head of People and Culture
Armen Harutyunyan

Armen Harutyunyan

Head of Standards & Operations
Head of Finance

Jonathan Suchar

Head of Finance
Head of Strategies, Performance & Impact

Rory Logan

Head of Strategies, Performance & Impact
Samuel Paunila

Samuel Paunila

Head of AMAT
Steve Hellen

Steve Hellen

Head of Information Management
Head of Inclusive Risk Reduction

Arianna Calza Bini

Head of Inclusive Risk Reduction

Vacant

Head of Division, External Relations, Policy & Cooperation Programme
Accounting and Administration Assistant

Evelyne Mangos

Accounting and Administration Assistant
Programme Coordinator, Ukraine Country Programme

Yevhen Avramenko

Programme Coordinator, Ukraine Country Programme
Programme Manager, Research & Innovation

Pedro Basto

Programme Manager, Research & Innovation
Administrative Assistant, Archives & Information

Tamara Pamela García

Administrative Assistant, Archives & Information
Advisor, Operational Management

Lina Castillo Méndez

Advisor, Operational Management
Advisor, Operational Management

Abdullah Alkhasawneh

Advisor, Operational Management
Advisor, Capacity Strengthening

Erkin Huseinov

Advisor, Capacity Strengthening
Digital Communications Coordinator

Inas Rashad

Digital Communications Coordinator
Programme Manager, Standards and Trainings

Frédéric Maïo

Programme Manager, Standards and Trainings
Programme Officer, Cooperation Programmes

Tinatin Maurer-Shengelia

Programme Officer, Cooperation Programmes
Programme Officer, Standards and Trainings

Melanie Negrete Velasco

Programme Officer, Standards and Trainings
Fatima Duarte

Fatima Duarte

Finance and Accounting Assistant
Finance and Accounting Assistant

Maria Carrard Morales

Finance and Accounting Assistant
Carole Chedid

Carole Chedid

Grant Management Officer
Senior Finance Officer

Frédéric Buxeraud

Senior Finance Officer
Olena Kryvova

Olena Kryvova

Programme Manager, Ukraine Country Programme
Miles O’Reilly

Miles O’Reilly

Grant Management Associate, Donor Reporting
Giulia Matassa

Giulia Matassa

Coordinator, Donor Reporting
Training Design & Development Specialist

Anna Luczkiewicz

Training Design & Development Specialist
Eleni Alexandrou

Eleni Alexandrou

Results Based Management Coordinator, Information Management
Christine Nyagaya

Christine Nyagaya

Advisor, Strategic Planning
Christelle Mestre

Christelle Mestre

Advisor M&E, Strategic Planning
Åsa Massleberg

Åsa Massleberg

Programme Manager, Strategic Planning
Lubna Abdelhady Allam

Lubna Abdelhady Allam

Programme Officer, Cooperation Programmes
Rana Elias

Rana Elias

Programme Manager, Cooperation Programmes
Hannah Brunet

Hannah Brunet

Digital Content Specialist
Tamara Kloos

Tamara Kloos

Communication Officer
Laura Collier

Laura Collier

Communications Manager
Svenja Liu

Svenja Liu

Programme Officer, Policy Research
Boris Ohanyan

Boris Ohanyan

Programme Officer, Policy Research
Ángela Hoyos

Ángela Hoyos

Programme Manager, Policy Research
Silvia Cattaneo

Silvia Cattaneo

Senior Advisor, Policy and IHL
Annika Svantesson Ray

Annika Svantesson Ray

People Administration & Payroll Officer
People Business Partner

Maria Duran Gonzalez

People Business Partner
Britta Tepoorten

Britta Tepoorten

People Business Partner
Rosa Maria Gomez

Rosa Maria Gomez

Learning, Development & Innovation Manager, People Division
Melissa Silverstein

Melissa Silverstein

Executive & Travel Assistant
Conference, Travel & Admin Assistant

Laetitia Roch

Conference, Travel & Admin Assistant
Conferences Manager

Susanne Rihs-Aeby

Conferences Manager
Administrative Assistant, Archives & Information

Elena Daiber

Administrative Assistant, Archives & Information
Hélène Tejerina

Hélène Tejerina

Archives and Information Manager
Technical Advisor, Standards and Trainings

Angelo Bernard

Technical Advisor, Standards and Trainings
Nadim Amer

Nadim Amer

Programme Officer, Systems and Tools
Benjamin King

Benjamin King

Programme Manager, Systems and Tools
Anna Shum

Anna Shum

Programme Officer, Capacities & Methods
Philippe Mouchet

Philippe Mouchet

Senior Advisor, National Capacities
John Rawson

John Rawson

Technical Advisor, IATG Review
Andy Grantham

Andy Grantham

Technical Advisor, Capacities & Methods
Jovana Carapic

Jovana Carapic

Programme Manager, Capacities & Methods
Alain Nellen

Alain Nellen

Advisor, Research & Innovation
Advisor for IMAS Outreach & Training

Philip Jowett

Advisor for IMAS Outreach & Training
Namrita Singh

Namrita Singh

Programme Officer, Standards
Advisor, Standards

Lionel Pechera

Advisor, Standards
Radwa Rabie

Radwa Rabie

Programme Manager, Standards
Ziaee Abdul Qudos

Ziaee Abdul Qudos

Advisor, Standards
Advisor, Operational Management

Yuri Shahramanyan

Advisor, Operational Management
Stanislav Damjanovic

Stanislav Damjanovic

Advisor, Operational Management
Kinda Samra

Kinda Samra

Programme Officer, Operational Management
Harald Schmittgall

Harald Schmittgall

Advisor & Security Sector Liaison
Stephen Robinson

Stephen Robinson

Programme Manager, Operational Management
Faustine Auger

Faustine Auger

Programme Officer, Explosive Ordnance Risk Education
Abdul Hamid Ibrahimi

Abdul Hamid Ibrahimi

Advisor, Explosive Ordnance Risk Education
Advisor, Explosive Ordnance Risk Education

Céline Cheng

Advisor, Explosive Ordnance Risk Education
Programme Manager, Explosive Ordnance Risk Education

Matthieu Laruelle

Programme Manager, Explosive Ordnance Risk Education
Inès Bourqui

Inès Bourqui

Programme Officer, Gender, Diversity Equality & Inclusion
Maysa Hajjaj

Maysa Hajjaj

Advisor, Gender, Diversity Equality & Inclusion
Dominic Wolsey

Dominic Wolsey

Advisor, Gender, Diversity Equality & Inclusion
Abigail Jones

Abigail Jones

Programme Manager, Gender, Diversity Equality & Inclusion
Sasha Logie

Sasha Logie

IMAS Secretary and Policy Advisor
Programme Officer, External Relations, Policy & Cooperation

Jérémy Repond

Programme Officer, External Relations, Policy & Cooperation
Anna Paiuc

Anna Paiuc

Programme Officer, IMSMA
Wendi Pedersen

Wendi Pedersen

GIS Solutions Advisor, Capacity Strengthening
Advisor, Information Management

Sulaiman Mukahhal

Advisor, Information Management
Andrew Kesterton

Andrew Kesterton

Technical Development Coordinator, Capacity Strengthening
Henrik Rydberg

Henrik Rydberg

Programme Manager, IMSMA
Harry Kendall

Harry Kendall

Geoservices Technical Advisor, IMSMA
Eleanor Cervigni

Eleanor Cervigni

Advisor, IMSMA
Noor Zangana

Noor Zangana

Programme Manager, Capacity Strengthening
Danielle Payne

Danielle Payne

Programme Officer, Mine Action Programmes

Implementation Support Unit of the APMBC

Sophie Delfolie

Sophie Delfolie

Implementation Support Specialist
Gregory Cathcart

Gregory Cathcart

Implementation Support Officer
Juan Carlos Ruan

Juan Carlos Ruan

Director, ISU-APMBC

Implementation Support Unit of the CCM

Elaine Weiss

Elaine Weiss

Implementation Support Assistant
Emad Al-Juhaishi

Emad Al-Juhaishi

Implementation Support Specialist

Advisory Board

View the Board

Organisation Chart

View Organisation Chart PDF

Council of Foundation

View the Council

Organisational Structure

View Organisational Structure PDF